| Manufacturer: | Toyota |
| Full Model Name: | Supra 3.0GT Turbo S |
| Price New: | ¥3,113,000 |
| Full Chassis Code: | E-MA70 |
| Abbreviated Chassis Code: | MA70 |
| Production Dates: | Aug 1989 - Jan 1993 |
| Dimensions: | 4620mm x 1745mm x 1300mm |
| Weight: | 1590kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 70 litres |
| Engine Code: | 7M-GTEU |
| Aspiration: | Turbocharged |
| Engine CC: | 2954cc |
| Bore/Stroke: | 83.0 x 91.0 |
| Compression Ratio: | 8.4 |
| Transmission: | 5sp MT |
| Power Output (PS): | 240ps |
| Wheels: |
Front: Rear: |
| Tyres: | Front: 225/50R16 92V Rear: 225/50R16 92V |
Top