| Manufacturer: | Suzuki |
| Full Model Name: | Alto Works S/X |
| Price New: | ¥910,000 |
| Full Chassis Code: | M-CL11V |
| Abbreviated Chassis Code: | CL11V |
| Production Dates: | Sept 1988 - Mar 1990 |
| Dimensions: | 3195mm x 1395mm x 1375mm |
| Weight: | 610kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 30 litres |
| Engine Code: | F5B |
| Aspiration: | Turbocharged |
| Engine CC: | 547cc |
| Bore/Stroke: | 65.0 x 55.0 |
| Compression Ratio: | 8 |
| Transmission: | 3sp AT |
| Power Output (PS): | 58ps |
| Wheels: |
Front: 13x4.0J ET45 4x114.3 Rear: 13x4.0J ET45 4x114.3 |
| Tyres: | Front: 155/65R13 Rear: 155/65R13 |
Top