| Manufacturer: | Nissan |
| Full Model Name: | Pino S |
| Price New: | ¥861,000 |
| Full Chassis Code: | DBA-HC24S |
| Abbreviated Chassis Code: | HC24S |
| Production Dates: | Jan 2007 - Dec 2010 |
| Dimensions: | 3395mm x 1475mm x 1500mm |
| Weight: | 730kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 30 litres |
| Engine Code: | K6A |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 658cc |
| Bore/Stroke: | 68.0 x 60.4 |
| Compression Ratio: | 10.5 |
| Transmission: | 5sp MT |
| Power Output (PS): | 54ps |
| Wheels: |
Front: 13x4.0J ET45 4x100 Rear: 13x4.0J ET45 4x100 |
| Tyres: | Front: 155/65R13 Rear: 155/65R13 |
Top