| Manufacturer: | Nissan |
| Full Model Name: | Fairlady-Z Base Grade |
| Price New: | ¥5,241,500 |
| Full Chassis Code: | 3BA-RZ34 |
| Abbreviated Chassis Code: | RZ34 |
| Production Dates: | Apr 2022 - |
| Dimensions: | 4380mm x 1845mm x 1315mm |
| Weight: | 1570kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 62 litres |
| Engine Code: | WR30DDTT |
| Aspiration: | Turbocharged |
| Engine CC: | 2997cc |
| Bore/Stroke: | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio: | 10.3 |
| Transmission: | 6sp MT |
| Power Output (PS): | 405ps |
| Wheels: |
Front: Rear: |
| Tyres: | Front: 245/45R18 96W Rear: 245/45R18 96W |
Top