| Manufacturer: | Mitsubishi |
| Full Model Name: | Lancer Evolution X GSR Premium |
| Price New: | ¥5,072,000 |
| Full Chassis Code: | CBA-CZ4A |
| Abbreviated Chassis Code: | CZ4A |
| Production Dates: | Oct 2009 - Sept 2011 |
| Dimensions: | 4495mm x 1810mm x 1480mm |
| Weight: | 1600kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 55 litres |
| Engine Code: | 4B11 |
| Aspiration: | Turbocharged |
| Engine CC: | 1998cc |
| Bore/Stroke: | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio: | 9 |
| Transmission: | 6sp AT |
| Power Output (PS): | 300ps |
| Wheels: |
Front: 18x8.5JJ ET38 5x114.3 Rear: 18x8.5JJ ET38 5x114.3 |
| Tyres: | Front: 245/40R18 Rear: 245/40R18 |
Top