| Manufacturer: | Mitsubishi |
| Full Model Name: | Lancer Evolution VII GT-A |
| Price New: | ¥3,330,000 |
| Full Chassis Code: | CH-CT9A |
| Abbreviated Chassis Code: | CT9A |
| Production Dates: | Feb 2002 - Jan 2003 |
| Dimensions: | 4455mm x 1770mm x 1450mm |
| Weight: | 1480kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 48 litres |
| Engine Code: | 4G63 |
| Aspiration: | Turbocharged |
| Engine CC: | 1997cc |
| Bore/Stroke: | 85.0 x 88.0 |
| Compression Ratio: | 8.8 |
| Transmission: | 5sp AT |
| Power Output (PS): | 272ps |
| Wheels: |
Front: 17x9.0J ET36 5x114.3 Rear: 17x9.0J ET36 5x114.3 |
| Tyres: | Front: 225/45ZR17 Rear: 225/45ZR17 |
Top