| Manufacturer: | Mitsubishi |
| Full Model Name: | GTO Twin-Turbo Special Version |
| Price New: | ¥4,250,000 |
| Full Chassis Code: | E-Z16A |
| Abbreviated Chassis Code: | Z16A |
| Production Dates: | June 1992 - July 1993 |
| Dimensions: | 4565mm x 1840mm x 1285mm |
| Weight: | 1730kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 75 litres |
| Engine Code: | 6G72 |
| Aspiration: | Turbocharged |
| Engine CC: | 2972cc |
| Bore/Stroke: | 91.1 x 76.0 |
| Compression Ratio: | 8 |
| Transmission: | 5sp MT |
| Power Output (PS): | 280ps |
| Wheels: |
Front: 17x7.5J ET46 5x114.3 Rear: 17x7.5J ET46 5x114.3 |
| Tyres: | Front: 225/50R17 Rear: 225/50R17 |
Top