| Manufacturer: | Mitsubishi |
| Full Model Name: | GTO Twin-Turbo |
| Price New: | ¥4,323,000 |
| Full Chassis Code: | GF-Z16A |
| Abbreviated Chassis Code: | Z16A |
| Production Dates: | Aug 1998 - July 2000 |
| Dimensions: | 4600mm x 1840mm x 1285mm |
| Weight: | 1680kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 75 litres |
| Engine Code: | 6G72 |
| Aspiration: | Turbocharged |
| Engine CC: | 2972cc |
| Bore/Stroke: | 91.1 x 76.0 |
| Compression Ratio: | 8 |
| Transmission: | 6sp MT |
| Power Output (PS): | 280ps |
| Wheels: |
Front: 17x7.5J ET46 5x114.3 Rear: 17x7.5J ET46 5x114.3 |
| Tyres: | Front: 235/45ZR17 Rear: 235/45ZR17 |
Top