| Manufacturer: | Mitsubishi |
| Full Model Name: | GTO Twin-Turbo |
| Price New: | ¥3,985,000 |
| Full Chassis Code: | E-Z16A |
| Abbreviated Chassis Code: | Z16A |
| Production Dates: | Oct 1990 - Sept 1992 |
| Dimensions: | 4555mm x 1840mm x 1285mm |
| Weight: | 1700kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 75 litres |
| Engine Code: | 6G72 |
| Aspiration: | Turbocharged |
| Engine CC: | 2972cc |
| Bore/Stroke: | 91.1 x 76.0 |
| Compression Ratio: | 8 |
| Transmission: | 5sp MT |
| Power Output (PS): | 280ps |
| Wheels: |
Front: 16x7.5J ET46 5x114.3 Rear: 16x7.5J ET46 5x114.3 |
| Tyres: | Front: 225/55R16 Rear: 225/55R16 |
Top