| Manufacturer: | Mitsubishi |
| Full Model Name: | GTO SR |
| Price New: | ¥3,098,000 |
| Full Chassis Code: | E-Z15A |
| Abbreviated Chassis Code: | Z15A |
| Production Dates: | Aug 1996 - July 1997 |
| Dimensions: | 4590mm x 1840mm x 1285mm |
| Weight: | 1650kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 75 litres |
| Engine Code: | 6G72 |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 2972cc |
| Bore/Stroke: | 91.1 x 76.0 |
| Compression Ratio: | 10 |
| Transmission: | 4sp AT |
| Power Output (PS): | 225ps |
| Wheels: |
Front: 17x7.5J ET46 5x114.3 Rear: 17x7.5J ET46 5x114.3 |
| Tyres: | Front: 225/50R17 Rear: 225/50R17 |
Top