| Manufacturer: | Honda |
| Full Model Name: | Stepwagon G |
| Price New: | ¥2,132,000 |
| Full Chassis Code: | DBA-RG1 |
| Abbreviated Chassis Code: | RG1 |
| Production Dates: | Feb 2007 - Jul 2008 |
| Dimensions: | 4630mm x 1695mm x 1770mm |
| Weight: | 1510kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 57 litres |
| Engine Code: | K20A |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 1998cc |
| Bore/Stroke: | 86.0 x 86.0 |
| Compression Ratio: | 9.6 |
| Transmission: | 4sp AT |
| Power Output (PS): | 155ps |
| Wheels: |
Front: 16x6.5J ET45 5x114.3 Rear: 16x6.5J ET45 5x114.3 |
| Tyres: | Front: 205/55R16 Rear: 205/55R16 |
Top