| Manufacturer: | Honda |
| Full Model Name: | NSX Type-T |
| Price New: | ¥9,607,000 |
| Full Chassis Code: | E-NA1 |
| Abbreviated Chassis Code: | NA1 |
| Production Dates: | Mar 1995 - Feb 1997 |
| Dimensions: | 4430mm x 1810mm x 1170mm |
| Weight: | 1430kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 70 litres |
| Engine Code: | C30A |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 2977cc |
| Bore/Stroke: | 90.0 x 78.0 |
| Compression Ratio: | 10.2 |
| Transmission: | 4sp AT |
| Power Output (PS): | 265ps |
| Wheels: |
Front: 16x7.0JJ ET55 5x114.3 Rear: 17x8.5JJ ET55 5x114.3 |
| Tyres: | Front: 215/45R16 Rear: 245/40R17 |
Top