| Manufacturer: | Honda |
| Full Model Name: | Fit/Jazz RS 10th Anniversary Edition |
| Price New: | ¥1,710,000 |
| Full Chassis Code: | DBA-GE8 |
| Abbreviated Chassis Code: | GE8 |
| Production Dates: | Oct 2011 - Apr 2012 |
| Dimensions: | 3915mm x 1695mm x 1525mm |
| Weight: | 1080kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 42 litres |
| Engine Code: | L15A |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 1496cc |
| Bore/Stroke: | 73.0 x 89.4 |
| Compression Ratio: | 10.4 |
| Transmission: | CVT |
| Power Output (PS): | 120ps |
| Wheels: |
Front: 16x6.0J ET53 4x100 Rear: 16x6.0J ET53 4x100 |
| Tyres: | Front: 185/55R16 Rear: 185/55R16 |
Top