| Manufacturer: | Honda |
| Full Model Name: | Fit/Jazz 1.5S |
| Price New: | ¥1,517,000 |
| Full Chassis Code: | CBA-GD3 |
| Abbreviated Chassis Code: | GD3 |
| Production Dates: | June 2004 - Nov 2005 |
| Dimensions: | 3830mm x 1675mm x 1525mm |
| Weight: | 1000kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 42 litres |
| Engine Code: | L15A |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 1496cc |
| Bore/Stroke: | 73.0 x 89.4 |
| Compression Ratio: | 10.4 |
| Transmission: | 5sp MT |
| Power Output (PS): | 110ps |
| Wheels: |
Front: 14x5.5J ET45 4x100 Rear: 14x5.5J ET45 4x100 |
| Tyres: | Front: 175/65R14 Rear: 175/65R14 |
Top