| Manufacturer: | Honda |
| Full Model Name: | Civic SiR |
| Price New: | ¥1,459,000 |
| Full Chassis Code: | E-EF9 |
| Abbreviated Chassis Code: | EF9 |
| Production Dates: | Jul 1989 - Sept 1991 |
| Dimensions: | 3995mm x 1680mm x 1335mm |
| Weight: | 990kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 45 litres |
| Engine Code: | B16A |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 1595cc |
| Bore/Stroke: | 81.0 x 77.4 |
| Compression Ratio: | 10.2 |
| Transmission: | 5sp MT |
| Power Output (PS): | 160ps |
| Wheels: |
Front: 14x5.5J ET45 4x100 Rear: 14x5.5J ET45 4x100 |
| Tyres: | Front: 195/60R14 Rear: 195/60R14 |
Top