| Manufacturer: | Honda |
| Full Model Name: | CRX Del Sol SiR II |
| Price New: | ¥1,796,000 |
| Full Chassis Code: | E-EG2 |
| Abbreviated Chassis Code: | EG2 |
| Production Dates: | Mar 1992 - Apr 1997 |
| Dimensions: | 4005mm x 1695mm x 1255mm |
| Weight: | 1160kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 45 litres |
| Engine Code: | B16A |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 1595cc |
| Bore/Stroke: | 81.0 x 77.4 |
| Compression Ratio: | 10.4 |
| Transmission: | 5sp MT |
| Power Output (PS): | 170ps |
| Wheels: |
Front: 15x6.0J ET45 4x100 Rear: 15x6.0J ET45 4x100 |
| Tyres: | Front: 195/55R15 Rear: 195/55R15 |
Top