| Manufacturer: | Honda |
| Full Model Name: | Beat Version-Z |
| Price New: | ¥1,450,000 |
| Full Chassis Code: | E-PP1 |
| Abbreviated Chassis Code: | PP1 |
| Production Dates: | Sept 1993 - Oct 1996 |
| Dimensions: | 3295mm x 1395mm x 1175mm |
| Weight: | 760kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 24 litres |
| Engine Code: | E07A |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 656cc |
| Bore/Stroke: | 66.0 x 64.0 |
| Compression Ratio: | 10 |
| Transmission: | 5sp MT |
| Power Output (PS): | 64ps |
| Wheels: |
Front: 13x4.5J ET35 4x100 Rear: 14x5J ET45 4x100 |
| Tyres: | Front: 155/65R13 Rear: 165/60R14 |
Top