| Manufacturer: | Honda |
| Full Model Name: | Accord Euro-Rx |
| Price New: | ¥2,533,000 |
| Full Chassis Code: | GH-CL1 |
| Abbreviated Chassis Code: | CL1 |
| Production Dates: | May 2002 - Sept 2002 |
| Dimensions: | 4680mm x 1720mm x 1405mm |
| Weight: | 1330kg |
| Fuel: | Petrol |
| Tank Size: | 60 litres |
| Engine Code: | H22A |
| Aspiration: | Naturally Aspirated |
| Engine CC: | 2156cc |
| Bore/Stroke: | 87.0 x 90.7 |
| Compression Ratio: | 11 |
| Transmission: | 5sp MT |
| Power Output (PS): | 220ps |
| Wheels: |
Front: 16x6.5J ET55 5x114.3 Rear: 16x6.5J ET55 5x114.3 |
| Tyres: | Front: 205/50R16 Rear: 205/50R16 |
Top